Tradycje innych narodów
Jak głosi staropolskie przysłowie – „co kraj to obyczaj”. Stwierdzenie to doskonale się ma do zwyczajów i tradycji różnych narodowości. To co dla nas jest rzeczą naturalną, dla innych narodów może być zupełnie nieznane. Różnimy się pod wieloma względami. Pod względem wyznaniowym, kulturowym, ale również obyczajowym. W Polsce dużą wagę przywiązujemy do świąt kościelnych. Jako że jesteśmy krajem katolickim, najgłębiej przeżywamy święta i tradycje związane z Bożym Narodzeniem oraz świętami Wielkiej Nocy. Jak to wygląda w innych krajach? Które święta są dla innych narodów jednymi z ważniejszych?
Tradycje innych narodów
- Anglicy, w przeciwieństwie do nas Polaków, nie obchodzą tak szczególnie Wigilii Bożego Narodzenia, a pierwszy dzień Świąt. W tym dniu ulice świecą pustkami, a Anglicy świętują w gronie najbliższych przy suto zastawionym stole. Szczególnym dniem dla Anglików jest także drugi dzień Świąt, tzw. Boxing Day. To dzień, w którym Anglicy obdarowują się prezentami. Tradycja ta pochodzi sprzed setek lat, kiedy to w drugi dzień świąt, prezenty (ang. box), były wręczane służbie.
- Jednym z ważniejszych świąt amerykańskich jest Święto Dziękczynienia (Thanksgiving Day). Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w Stanach Zjednoczonych w 1863 roku. Amerykanie Thanksgiving Day obchodzą w czwarty czwartek listopada, Kanadyjczycy natomiast w drugi poniedziałek października.
Święto obchodzone jest przez wszystkich Amerykanów, bez względu na ich wyznanie. Podczas Święta Dziękczynienia Amerykanie jedzą pieczonego indyka, oglądają mecze footballu i biorą udział w paradach.
- Jednym z ważniejszych świąt rosyjskich jest Nowy Rok. Świętuje się go ze zdecydowanie większym rozmachem niż święta Bożego Narodzenia. Rosjanie w Nowy Rok ubierają choinkę i wręczają sobie prezenty. To czas, w którym według Rosjan należy zapomnieć o przeszłości i skupić się na tym, co przyniesie Nowy Rok.
- Do jednych z istotniejszych tradycji francuskich należy poszukiwanie czekoladowych jajek. Ma ono miejsce w pierwszy dzień świąt Wielkiej Nocy. Dzieci i nie tylko szukają czekoladowych jajek w ogrodzie, gdyż jak głosi francuska legenda, dzwony, które poleciały do Rzymu w Wielki Czwartek, by ogłosić śmierć Jezusa, wracając w Dzień Zmartwychwstania, zrzuciły na ziemię czekoladowe jajka.
- Najpopularniejszą tradycją hiszpańską jest corrida, czyli walka z bykami. To istny rytuał, w którym niezwykle ważny jest wspólny występ człowieka i byka. Corrida przez Hiszpanów postrzegana jest jako sztuka, nie okrucieństwo wobec zwierząt.
- Niemcy niezwykle hucznie obchodzą święto piwa – Octoberfest. Dożynki chmielne są organizowane w Monachium od 1810 roku. Współcześnie Octoberfest odbywa się we wrześniu. Uznawany jest za jeden z największych na świecie festynów ludowych. Rok rocznie przyciąga tłumy miłośników chmielnego trunku, nie tylko z Bawarii, ale także całej Europy.
.