Polskie tradycje
Polska, podobnie jak każdy inny kraj, ma swoje tradycje i zwyczaje, z których słynie. Jedne tradycje mają podłoże kulturowe, inne wyznaniowe. Każde z nich są na swój sposób niepowtarzalne. Dlatego tak niezwykle ważne jest ich pielęgnowanie i przekazywanie z pokolenia na pokolenie. Duża część polskich tradycji na przestrzeni lat obumarła, inne są wciąż podtrzymywane przez kolejne pokolenia. Część świąt i zwyczajów przejęliśmy od państw zachodnich. Czy w tym miszmaszu świąt i zwyczajów jesteśmy w stanie odróżnić te, które towarzyszą nam od wieków, od tych, które z polskością mają niewiele wspólnego?
Polskie tradycje
- Pośród najważniejszych polskich tradycji trzeba wymienić obchodzenie świąt kościelnych. Polacy, jak mało który naród, wciąż dużą uwagę przywiązują na świąt katolickich.
Pośród nich warto wymienić w szczególności Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Obchodząc święta Bożego Narodzenia pamiętamy o takich tradycjach jak dzielenie się opłatkiem, położenie sianka pod wigilijnym obrusem, czytanie słowa bożego, jak również położenie dodatkowego nakrycia dla przypadkowego gościa. Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym nie zapominamy o tradycyjnej choince, jak również tradycyjnych potrawach wigilijnych – barszczu z uszkami, zupie grzybowej, pierogach z kapustą i grzybami oraz oczywiście o karpiu. Z kolei w czasie Wielkanocy, wciąż podtrzymujemy m.in. tradycję święconki, czy śmigusa-dyngusa, czyli obowiązkowego polewania wodą panien w pierwszy dzień świąt Wielkiej Nocy. Śmigus-dyngus to tradycja, która najlepiej zachowała się na wsiach, choć w mniejszych i większych miastach również jest współcześnie dostrzegalna. Polacy wciąż tradycyjnie obchodzą święto Bożego Ciała, czy dzień Wszystkich Świętych.
- Topienie Marzanny to jedna z tradycji świeckich, która towarzyszy Polakom od pokoleń. Topienie Marzanny symbolizuje pożegnanie z zimą, która oznacz również zło i choroby, a jednocześnie jest to przywitanie wiosny i tego co dobre.
- Noc Świętojańska to najkrótsza noc w roku. Przypada ona z 23 na 24 czerwca. To noc, podczas której radośnie wita się lato. W Noc Świętojańską organizowane są ogniska ze śpiewami i tańcami, a dziewczęta w tę noc puszczają wianki na wodzie. Pierwsze świętojańskie świętowanie miało miejsce już w XIII wieku.
.