Kiedyś maszyny do pisania były bardzo ważne
Przyzwyczailiśmy się do komputerów. Do tego, że dają nam one niesamowite możliwości. Co więcej, możemy na nich tworzyć różnego rodzaju dokumenty, a jeśli się pomylimy podczas pisania, to jednym klawiszem można to zmazać i zacząć od nowa. Dopóki nie puścimy takiego dokumentu do druku, nie marnujemy kartki, ani tuszu, a możliwość poprawienia błędów, bez ponoszenia za to żadnych konsekwencji sprawia, że zazwyczaj podczas pisania, nie bardzo się nimi przejmujemy. Takie pisanie na komputerze jest dla nas czymś zupełnie normalnym, a to oznacza, że już się do niego przyzwyczailiśmy i trudno byłoby nam z niego zrezygnować. Ale musimy pamiętać, że kiedyś wyglądało to zupełnie inaczej, a usunięcie błędów, jeśli się pomyliliśmy, wcale nie należało do najłatwiejszych.
Od tego się zaczęło
Oczywiście sposób pisania zmieniał się na przestrzeni setek lat i fakt, że teraz więcej możemy pisać na komputerze niż ręcznie, z pewnością wiele ułatwia. Zwłaszcza jeśli tworzymy jakieś ważne pismo, albo piszemy książkę. Jednak pamiętajmy, że zanim można było korzystać z komputera, ludzie korzystali z maszyny do pisania. Niewątpliwie miała ona swój urok, a rytmiczne uderzanie w przyciski wywoływało specyficzny dźwięk, którego nie dało się pomylić z niczym innym.
Jednak takie pisanie niosło ze sobą wiele ograniczeń. Przede wszystkim za każdym razem trzeba było nałożyć nową kartkę, a kiedy dochodziło się do jej brzegu, należało przesunąć odpowiedni mechanizm, tak aby znowu pisać od jej lewej strony, tylko linijkę niżej. Co więcej, jeśli podczas pisania na maszynie do pisania popełniliśmy błąd, trzeba było pisać dalej, a błąd skreślić ręcznie. Gorzej, jeśli był to tekst, który chcieliśmy komuś wysłać, wówczas o takim skreśleniu nie było mowy i trzeba było całe pisanie zacząć od nowa. Nie mówiąc już o tym, że poszczególne przyciski chodziły dość ciężko, a z pewnością znacznie ciężej niż klawisze na komputerowej klawiaturze, co też oznaczało, że ręce szybciej się męczyły i niejednokrotnie dochodziło do różnego rodzaju urazów.
Miały swoją duszę
Jednak pamiętajmy, że takie maszyny do pisania niewątpliwie miały swoją duszę i swój urok. Dzisiaj najczęściej możemy je spotkać w różnego rodzaju muzeach, gdzie pokazywane są jako eksponaty, jednak w wielu domach nadal możemy się na nie natknąć. Niektóre nawet były chowane do specjalnych walizek, które miały je chronić przed zniszczeniem, a więc mogłoby się okazać, że wiele z nich jest jeszcze w bardzo dobrym stanie i gdyby tylko pojawiła się taka potrzeba, to można byłoby z nich skorzystać. Takie maszyny do pisania sprawiały, że to pisanie nabierało niezwykłego charakteru, z jednej strony wielu ludzi posiadło umiejętność szybkiego pisania na nich, z drugiej trzeba było to robić tak, aby popełniać jak najmniej błędów, ponieważ ich wymazanie nie było tak proste, jak to dzisiejsze, na komputerze. Niewątpliwie maszyny do pisania znacznie ułatwiły pracę pisarzom, jak i w różnych urzędach.
I chociażby z tego powodu warto bliżej poznać ich działanie i przyjrzeć się, jak one wyglądały.