Jak powstaje projekt logo

Jak powstaje projekt logo

Jak powinno wyglądać dobre logo? Nie można odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ każde logo musi być inne. Najważniejsze jest to, aby wpisywało się ono w pewną szerszą myśl związaną z identyfikacją wizualną. Potencjał w tym zakresie jest naprawdę spory i trzeba mieć to na uwadze. Każda corporate identity jest bowiem inna i idą za tym pewne konkretne konsekwencje.

Jeśli przyjmiemy, że tak właśnie jest, trzeba wobec tego faktu spojrzeć na zagadnienie logo w odpowiedni sposób. Nie da się bowiem zaprzeczyć temu, że musi ono mieścić się w ramach wyznaczonych przez identyfikację. Bywa jednak odwrotnie, ponieważ to ówcześnie przygotowane logo może stanowić punkt wyjścia dla szerszego rozwiązania, którym jest całościowa CI. Należy mieć to na uwadze, tworząc same założenia.

A jak w ogóle powstaje projekt logo? Trudno mówić o jednym utartym schemacie, jednakże realia pracy agencji reklamowych są z reguły takie, że najpierw grupowo dochodzi się do pewnego założenia. Zatrudniani są także pracownicy kreatywni, którzy samodzielnie lub z zespołem wypracowują wyobrażenie o tym, jak docelowe logo powinno się prezentować. Ważne jest, aby mieć w tym kontekście na uwadze specyfikę marki i firmy, jej historię i branżę, w której ona funkcjonuje. Bywa, że znakomicie sprawdzi się logo bardzo proste w formie, a czasami nieodzowne jest skorzystanie z bardziej wyrafinowanych opcji.

Grafik niezbędny Kiedy ogólny szkic jest już gotowy, trzeba nadać mu pożądaną postać graficzną. To już zadanie dla grafika, który potrafi te wszystkie wyobrażenia pracowników kreatywnych przekuć w konkret. Jeden potrafi to zrobić lepiej, inny gorzej. Oczywiście najlepsze agencje czy studia graficzne stawiają wyłącznie na tych specjalistów, którzy mają największe umiejętności.

Tacy mogą też liczyć na duże zainteresowanie swoimi pracami oraz współpracę z wieloma podmiotami. Wielu grafików działa jako freelancerzy związani dość luźnymi umowami z poszczególnymi agencjami. Taka polityka nie jest niczym dziwnym w tej branży i dotyczy także innych specjalistów. Gotowe logo powinno być integralnym elementem identyfikacji wizualnej firmy, na którą zawsze składa się wiele elementów.

Są one podporządkowane temu, aby konkretna marka posiadała pełne „zaplecze” w zakresie kolorów, symboli, wyglądu materiałów promocyjnych, strojów firmowych i wszelkich innych atrybutów. Nie ma w tym względzie miejsca na kompromisy. Bardzo ważne jest to, aby z dużą skutecznością wypracować pełna koncepcję, która będzie spójna. Logo stanowi w niej bardzo ważną część, ale musi być tak zaprojektowane, by miało pewną dozę „autonomii”.