Chiński ślub

Chiński ślub
www.elzbietaachinger.pl

Chińczycy planujący ślub najpierw bardzo skrupulatnie przeglądają kalendarz. Dużą uwagę przywiązują bowiem do daty zawarcia związku małżeńskiego. Co także jest ciekawe, to godzina – chińskie pary zazwyczaj nie stają na ślubnym kobiercu o pełnych godzinach, a w ich połowie.

Wiąże się to z faktem, iż po godzinie 'wpół do’ wskazówka zegara zaczyna poruszać się ku górze. Ma to wróżyć szczęście nowożeńcom. W dniu ślubu Pan Młody przebywa w swoim domu rodzinnym, tam też jest ubierany przez swoich rodziców, co ma zapewnić mu i jego małżonce szczęście i powodzenie, jest to także zwyczaj bardzo symboliczny.

Gdy mężczyzna jest już gotowy do ceremonii rusza do domu swojej wybranki. Zabiera wtedy ze sobą prezenty oraz koniecznie pieniądze w gotówce. Dary te przekazuje najbliższym i przyjaciołom Pani Młodej.

Dzięki temu mają oni wyrazić zgodę na pobranie się młodych. W niektórych tradycyjnych rodzinach chińskich Pani Młoda będąc jeszcze w swoim domu rodzinnym klęczy przed rodzicami i podaje im herbatę. To symboliczny zwyczaj, który ma być prośbą skierowaną do rodziców, by pozwolili córce zawrzeć związek małżeński.